Forum » Ahıska

Başbakana Mektup

  • 1 ileti
  24 Haziran 2011 19:29:25 MSK

  İZMİR AHISKA TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

  ADRES:Fevzipaşa bulvarı no:136 doğruel iş hanı kat 2/201 Çankaya / İZMİR Tel: 0232 483 71 19


  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı
  Sayın Recep Tayyip Erdoğan


  KONU : Ahıska Türk'lerine emeklilik hakkı tanınmasına ilişkin.
  SAYI :

  1921 yılında Ahıska Türk'lerine sorulmadan Moskova anlaşması ile Ahıska bölgesi Rusya ' ya terk edilmiş,daha sonra Rusya tarafından Gürcistan topraklarına bağlanmıştır.Bu zaman zarfında Ahıska Türk'leri kendi kaderleri ile baş başa bırakılmış,verdikleri mücadele karşısında 2 kez sürgün ve soykırıma marus kalmış,haksız baskılar,asimilasyon politikasıyla bu Türk toplumu yoksullaşmıs ve yok olma aşamasına gelmiştir.
  Başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmak üzere Birleşmiş Milletler yüksek Komiserliği ve Avrupa Konseyi,Ahıska Türk'lerine yapılan insan hakları ihlalini görmüş ve düzeltimi konusunda çalışmalara başlamıştır.TBMM ise 1992 yılında çıkarmış olduğu 3835 sayılı Ahıska Türk'erinin Türkiye ' ye göçü ve iskanına dayalı yasa ile Ahıska'lılara uygulanan bu insanlık dramını ve insanlık suçunu ortadan kaldırmayı amaçlamıştır.Bu kanuna istisnadan 50.000 e yakın Ahıska Türk' ü Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerine yerleşmişlerdir.
  Bu aileler içerisinde gençler oldugu gibi hayatını Sovyetler Birliği içerisinde memur,işçi,esnaf gibi işlerde 25-30 sene süre ile çalışan ve yaşları 60 yaş üzerinde olan bir çok insan vardır ve ellerinde bu durumu kanıtlayan noter onaylı çalışmaları mevcuttur. 
  Bu insanlarımız aynı vatanda diğer kardeşleri gibi emeklilik haklarından yararlanmaları icap ederken kaderleri icabı iskan edilmeleri ve Rusya da ki çalışma sürelerinin devletimizde uygulama görmemesi gibi sebeplerle bu haktan mahrum kalmışlardır.
  Emeklilik hakkı,yaşlılık döneminde sağlanan en iyi sosyal güvencedir.Gerek Avrupa Birliği ülkeleri gerekirse Amerika 60 yaş üstü çalışmış kendi vatandaşlarına emeklilik hakkı tanımaktadır.Eski Sovyet topraklarında Ahıska'lılar ile yaşamış,aynı kaderi paylaşmış ve 1990 lı yıllardan sonra ana vatanına göç etmiş Almanlar,Rumlar,Yahudiler 60 yaş üstü vatandaşlarına ellerindeki belgeleri esas alınarak asgari ücret hesabından emeklilik maaşı verebiliyorsa,ABD ye 2005 yılında göç etmiş ve henüz Amerikan vatandaşlığına dahi kabul edilmemiş 15.000 e yakın Ahıska Türk'ünün yaşlı insanlarına emekli maaşı bağlayabiliyorsa neden Türk devleti sayıları 3000 ' i geçmeyen gözü yaşlı insanlarımıza evrensel insan hakkımızı tanıyamıyor.
  Türk milletinin bir parçası olan Ahıska'lılar asırlar boyu Türk'lük ve müslümanlık uğrunda mücadele etmiş,Sovyetler Birliği'ndeki kimliklerini Türk yazan tek millet olarak Türkiye'yi temsil eden bu insanların yaşlılarına bu emeklilik tanınması çok görülmemelidir.Yaşlılık maaşı hayatında çalışmamış insanlara verilen haktır.Biz emeklilik maaşının bağlanmasını arz ediyoruz.İnsanların temel haklarından olan emeklilik hakkının yasal düzenleme olarak hazırlanması siz büyüklerimizin tasvipleri ile olacaktır.Sayın yüce meclisimizin önüne bu konunun getirilmesinde sizlerden destek istiyoruz.Sayın Başbakanımızın ve 59. Hükümetin önemli olan bu konu ve sorunu çözeceğine mağdur durumdaki yaşlılarımızı sevindireceğinize inanıyoruz.Saygılarımızla.

  DR.İbrahim AGARA
  İzmir Ahıska Türkleri Dernek Başkanı

  • 4 ileti
  24 Haziran 2011 19:32:47 MSK
  Sayin Agara'ya bu acik yazisi icin tebrik ediyorum.
 • 24 Haziran 2011 19:33:53 MSK
  tsk ...) yazdiginiz bilgiler icin...
  • 3 ileti
  24 Haziran 2011 19:34:39 MSK
  inşallah olumlu yanıt gelir bunu facede yayınlamak isterdim
 • 5 Temmuz 2011 09:41:57 MSK
  sevgili ibrahim bey bu haklı talebi sayın BAŞBAKANDAN'DAN istemeniz çok doğru size katılıyor ve tebrik ediyorum. AHISKA TÜRKLERİNİN VATANA DÖNÜŞ TÜRKİYE VE AHISKA'YA bir an önce yapılmalıdır . SİYASAL,SOSYAL,KÜLTÜREL,EKONOMİK haklarının isteneceği ve alınacağı yer MECLİS VE BAŞBAKANLIK'TIR ancak bu haklarımızı ülkemizden,kafkasyadan,ortaasyadan geniş bir kamuoyu oluşturulmalıdır. mail,mesaj,mektupların TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE VE SAYIN BAŞBAKANA geniş bir katılımla gönderilmelidir. dönüş için şartlar oluşmaya başlamıştır ..