Forum » Serbest Kürsü

Php Nuke üyelerinin Joomla 1.5 sistemine taşınması

• Moderatör
    • 7 ileti
    20 Haziran 2011 14:55:26 MSK

Merhaba,

Ahıska Türklerinin Sesi... sloganıyla yayın yapan AHISKA.NET uzun yıllar Php Nuke içerik yönetim sistemi altyapısını kullanarak yayın hayatına devam etmektedir. Ama zaman geçtikçe sözkonusu içerik yönetim sisteminin ihtiyaçları karşılama noktasında yetersiz kaldığı görüldüğünden daha gelişmiş ve kullanımı kolay içerik yönetim sistemlerinden olan Joomla'nın 1.5 versiyonuna taşınma kararı alınmış ve çeşitli zorluklar sonucunda taşınma işi gerçekleşmiştir. Şuanda da görüldüğü gibi sitemiz Joomla ile son derece verilmli birşekilde yayın hayatına devam etmektedir.

Konunun başlığından da anlaşılacağı gibi bu yazının asıl amacı bu tarz altyapı değişiklikleri sırasında meydana gelen ciddi sorunlardan biri olan Php Nuke içerik yönetim sistemindeki bilgilerimizin, içeriğimizin, üyelerimizin yeni sistemimize ( Joomla ) taşıma işlemini nasıl yapacağımız ile ilgilidir. Daha doğrusu bu işlemi hangi araçlar ile yapabileceğimizdir.

Bu yazının sonunda paylaşacağım araç/script benim taşıma işlemi sırasında en çok zorlandığım konu olan üyelerin taşınmasına yardımcı olan ve uzun süren araştırma çabalarımın sonucunda bulduğum User İmport aracıdır. Takdir edersiniz ki yüzlerce üyeyi tek tek el ile manuel olarak taşıma son derece zor ve zaman alacak bir yöntemdir. İşte bu durumda User İmport tarzı araçlar bizim imdadımıza yetişiyor.

Kullanımı son derece basit olan ve tek bir dosyadan oluşan aracımızı CSV User İmport linkine tıklayarak indiriyoruz ve WinZIP yada WinRAR programı yardımı ile arşivden çıkarttıktan sonra sitenizin ana dizinine ( httpdocs ) attıktan sonra herhangi bir Internet Tarayıcısı (Browser) yardımı ile çalıştırmanız ( sizinsiteniz.com/CSVuserimport.php ) yeterli.

Üyeleri taşıma işlemini gerçekleştirebilmemiz için öncelikle Hosting kontrol panelimizden PhpMyAdmin yardımı ile Php Nuke veritabanımızdaki bütün üyeleri bir Excel dosyasına CSV formatında indirmemiz gerekiyor. İndirdiğimiz bu CSV formatındaki Excel dosyasını açarak CSV User İmport aracımızın istediği şekilde düzenleyerek kullanmamız gerekiyor.

CSV User İmport un ihtiyaç duyduğu düzen ;
    name, username, email, password, usertype, block, send_email " şeklindedir.

Örnek CSV dosyasını indirerek inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla,
    Mikail İBRAHİMOĞLU
    www.ahiska.net

• 1 ileti
    20 Haziran 2011 15:00:35 MSK
    CSV User İmport un ihtiyaç duyduğu düzen ;
    " name, username, email, password, usertype, block, send_email " şeklindedir.

kardeş ellerine sağlık güzel yazmışsın.

ama ben şu üstteki bölümde takıldım. usertype,block,send_email diye bir kısım bulamadım ben diğerlerini sırlamaya göre yaptım ama olmadı. yardımcı olurmusun.
    • Moderatör
    • 7 ileti
    20 Haziran 2011 15:02:57 MSK
    usertype : 0 yada Boş
    block : 0 yada Boş
    send_email : 0 yada Boş

Şeklinde yüklemeyi dene...
    • 3 ileti
    20 Haziran 2011 15:17:25 MSK

PHP Nuke sitenizdeki üyeleri Joomla 1.5 e aktarın
    Daha önceden varolan bir dosya yardımıyla Nuke sitemizdeki üyeleri kolayca Joomla! 1.0.x serisinde aktarma yapabiliyorduk. Joomla! 1.5 in ortaya çıkmasıyla sanırım bu durum gene sıkıntı olmuştu. Evde sıkıntıdan otururken bu konuda ufak bir araştırma yapmak istedim. Fazla da aramadım açıkçası ve birşey de bulamadım hali hazırda. “İş başa düştü” diyerek biraz uğraşıp Joomla! 1.5 için nuke sitelerden üye aktarımı yapan bir dosya hazırladım. Test etmedim ama işe yarayacağından da eminim.
    Kullanımı:
    1- Zipli paketi bilgisayarınızda açın.2- Paketin içerisindeki cfg.php dosyasının içerisinde bulunan bilgileri PHP Nuke sitenizin bilgileriyle değiştirin.3- Her iki dosyayı da (cfg.php ve phpnuke2jos.php) FTP ile Joomla sitenizin ana dizinine (configuration.php dosyasının olduğu yere) atın.4- Web tarayıcınızdan sitenizin adresini yazıp sonuna phpnuke2jos.php ekleyin. Örn: sitenizinadresi.com/joomla/phpnuke2jos.php
    Tüm herşeyi doğru yaptıysanız size aktarılan üye sayısını dosya gösterecektir.

Ben uyguladım bunu ve çalıştı. Uygulama şekli şöyle: Nuke dosyalarınızın olduğu dizine Joomla adında bir dizin açıp içerisine joomlanın tüm dosyaları atıyorsunuz ve joomla kurulumu yapıyorsunuz. Daha sonrada yukarıdaki işlemleri uyguluyorsunuz. %100 Çalışıyor

J15

Not: SonerEkici.Com adresinden alınmıştır. Arkadaşa teşekkür ediyorum, ayrıca Soner Ekici'ye ait Nuke sitenizdeki içeriği ve üyeleri aktaralım yazısı da ilginizi çekebileceğini düşündüğümden paylaşmak istedim.

Mesaj Deleted Member tarafından 20 Haziran 2011 15:20:03 MSK tarihinde düzeltilmiştir"