Harun BOZKURT 33 haber

İlgili Haberler

Sürgün günü ABD`de yaşayan Ahıskalılar tarafından anıldı

  • Gönderen Harun BOZKURT
  • 13 Kasım 2012 01:41:32 MSK
  • 0 yorum
  • 9.824 izlenme

ABD’de yaşayan Ahıskalılar, 1944 yılında başlayan sürgün ve zulüm dönemlerinde şehit olan Ahıskalıları andı.

Ohio eyaletinin Dayton şehrindeki programda Türkiye’de son dönemde şehit olan güvenlik güçleri ile geçen yıl Van depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlar da unutulmadı.

Kuran-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Dayton Amerika Ahiska Turk Toplumu Başkanı Hasan İskender, “1944 Sürgün olayı bundan 67 önce 15 Kasım tarihi, yalnız Türk tarihinin değil, insanlık tarihinin de kara sayfasıdır. Zira bu tarih, bir kış gecesi 200′den fazla köy ve kasabada yaşayan binlerce insan, birkaç saat içinde ocağından sökülerek yük ve hayvan vagonlarında, Sibirya, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürülmüşlerdir. Sürgün edilenlerden 17 bin kişi yollarda öldü. Sağ kalanlar da, ata vatanından ebedi ayrılığa mahkum edildiler. Bu yetmiyormuş gibi 1989 da Mayıs ayında Özbekistan’da, Fergana’da kardeş kanı döküldü ve yine onlarca şehit verildi. Ahıskalıların sürgün hayatı bununla da sınırlı kalmadı. Rusya’da da birçok sıkıntılar yaşandı. Bugün ABD’deyiz; oldukça rahatız ancak gelecek nesillere bu yaşananları unutturmayalım.Onlar bizim cektiklerimizi cekmesin.Dunya da dostluk kardeslik olsun.” dedi.

Programda Ahıskalı öğrencilerin okudugu şiirler dinleyenleri duygulandırdı. Sürgüne ait fotoğraflar ise sürgünün acı yüzünü bir kez daha hatırlattı. Ohio Turk Amerikan Dernegi Dayton Yoneticisi Ozgur Ozey ise yapilan zulmun cok aci oldugunu ve bir daha yasanmamasi icin herkesin uzerine dusen sorumluluk bilinciyle hareket etmesinin gerektigini vurguladi.

Birligin onemine deginen Ozey, “Bugün hem Ahıskalı kardeşlerimizin şehitlerini anıyoruz hem de Türkiye’de teröre verdiğimiz şehitlerimizi hep birlikte anıyoruz. Bu program bizim birliğimizin çok güzel örneğini teşkil ediyor.Gecmisde yasanan acilarin bir daha yasanmamasi icin, Dunya`nin dort bir tarafinda huzurun ,barisin tesisi icin hep birlikte elele gayret gostermeliyiz.’’ dedi. Program 1944’te yaşanan olayların anlatıldığı belgesel ile devam etti. Belgesel sırasında özellikle bazı yaşlı Ahıskalıların gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Ayrica Dayton’da yaşayan Ahiskalilar gectigimiz gunlerde Amerika`nin dogu kiyilarini etkileyen en az 100 kisinin hayatini kaybettigi ve bir cok kisinin evsiz kaldigi Sandy kasirgasi mağdurları için bir yardım kampanyası da başlattı.

www.turkelpress.com

Yorumlar

0 yorum

Ahıska Haber

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de haber yazın, yayınlayalım.
Yeni Haber Yaz