AIHM'de Karşı Davalar Açılmalı

 • Ahıska Türkleri'nin tarihini yok ettiler başlığı ile verilen Iğdır Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü’nün Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği 15 koli Tarihi Belgelerin, UPS Kargo şirketi tarafından aynı genel müdürlüğe bağlı Atık Kâğıt Ünitesi’ne teslim edilerek imha edildiği haberini hep beraber şaşkınlık ve üzüntü ile öğrendik.

   

  Yanlışlıkla(!) imha edilen belgeler arasında Sovyetler’in kurulmasının ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Ahıskalılarla ilgili belgeler, 1920’li ve 1930’lu yıllarına ait sınırı geçerek Türkiye’ye gelen Ahıskalıların kimlik bilgileri ve tapu kayıtları da yer alıyordu.

   

  Bu belgelerin yok edilmesi kimin işine geliyor ?

   

  Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Ermeniler Ani, Kars ve diğer bölgelerdeki mal ve topraklarının iadesi ve tazminatı konusunda Türkiye'ye karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde davalar açıyorlar.

   

  İşte tam da bu noktada Ahıskalılar ile ilgili belgeler gündeme geliyor ve bu belgelerin Ermenilerce açılan sözkonusu davalara engel olabileceği düşünülerek bu belgelerin imha edilmesi gerektiği ortaya çıkıyor ve yabancı güçlerin de eli ile bu belgeler imha ettiriliyor.

   

  Bizler de bu durumda eli kolu bağlı kalmamalıyız ve derneklerimizin de öncülüğünde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde karşı davalar açarak haklarımızı aramalı, meydanın da boş olmadığını dosta düşmana göstermeliyiz.

   

  Bilindiği üzere UPS Kargo şirketi ABD merkezli bir şirket ve bu şirket Kargoyu yanlışlıkla(!) Atık Kağıt Ünitesi'ne teslim ederek Ermeni ve diğer ilgili kişi ve kurumların çıkarları doğrultusunda hareket ediyor.

   

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla devreye giren Başbakanlık Teftiş Kurulu özel bir ekip kurarak sorumluları bulmak için Bayındırlık Bakanlığı, UPS ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde araştırma yapacak.

   

  Umuyoruz ki sorumlular bulunur ve en ağır cezalara çarptırılırlar.

Yorumlar

0 yorum

Köşe Yazısı

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de makale yazın, yayınlayalım.
Yeni Makale Yaz