Sürgünde doğan Ahıska Türk’ü Moskova’da otel açtı

 • Eski Sovyet lideri Jozef Stalin’in 1945’de Gürcistan’dan Özbekistan’a sürdüğü Ahıska Türklerinden Resül Tamalov başkent Moskova’da ekonomik otel açtı. Onlarca göçün ardından ailesini Antalya’ya yerleştiren Tamalov, Moskova’da açtığı yeni otelle müşterilerini kendi evinde gibi ağırlıyor. Moskova standartlarında yüksek kaliteyi çok cazip fiyata sunan Ahıska Türk’ü iş adamı, yeni aldığı arazi üzerine ikinci bir otel daha kuracak. 5 yıldızlı otellerin oda fiyatlarının 500-1000 doları bulduğu Moskova’da Tamalov’un Edelveys adlı otelinde iki kişilik bir oda kahvaltı dahil 4100 ruble. (140 dolar)
  1959’da Özbekistan’da doğan Tamalov’un göç macerası Ahıska Türkler’inin yaşadığı dramın en acı örneklerinden biri. Özbekistan’da Ahıskalar ile Özbekler arasında çıkan çatışmaların ardından 1989’da Azerbaycan’a göçmek zorunda kalan Tamalov ailesini burada da bir başka savaş karşılamış. Azerbaycan ve Ermenistan çatışmasından kaçıp Rostov’a yerleşen aile burada da 3 yıl kalabilmiş. Rus Kozaklarla çıkan çatışma sonrası Ahıska Türkler’inin bir kısmı Amerika’ya göç ederken, bir kısmı da Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkelerine dönmüş. Resül Tamalov da ailesi ve kardeşleri ile birlikte Kazakistan’a dönerek ticarete başlayanlardan. Türk iş adamları ile buluşarak Türkiye ile ticaret yapan Tamalov’a burada kader gülmüş.
  Hayalindeki ülke Türkiye’ye ailesini taşıdığını ve artık huzura erdiğini ifade eden Tamalov, “Bereketli bir kazanç elde ettik. Birikimlerimizle hep hayalimizdeki ülke Türkiye’nin Bursa kentinde daireler aldım. Kardeşlerimi, ailemi ve çocuklarımı oraya gönderdim. Sonra nasip oldu Antalya’ya geçtik. Ben de iş hayatında etkin olmak için 2000’de Moskova’ya geldim. Burada otel ve diğer ticari işlerle uğraşıyoruz. Otel konusunda başkent çok zayıf. Mevcut 5 yıldızlı oteller çok pahalı. Orta ınıfa hitap eden düzgün otel bulmak çok zor. Biz bu boşluğu doldurmak istiyoruz” dedi.
  Şehir merkezinde şirin bir otel inşa ettiğini ve 30 oda ile hizmete başladığını ifade den Tamalov, “Otel yeni. internet, televizyon, telefon, 24 saat sıcak su ve diğer tüm imkanlar odada mevcut. Rusya’da yabancılar için zorunlu olan registre işlemini de yapabiliyoruz. İki kişilik bir oda 3900 ruble (130 dolar). Arzu ederlerse kahvaltı da veriyoruz. O da 200 ruble (7 dolar) Talep olunması durumunda helal ürün kahvaltı hazırlıyoruz. Bir de havalimanlarına Türkçe bilen şoförlerle servis yapıyoruz. Türkiye’den gelen bir misafirimiz kendi evinde gibi hissedebileceği her türlü imkanı sunuyoruz” bilgisini aktardı.
  Özellikle vizelerin kalkmasının ardından Moskova’ya Türkiye’den daha çok ziyaret başladığını ifade eden Ahıska Türk’ü iş adamı, “Burada kısa dönem çalışmaya gelen işçiler için de çok güzel imkanlar hazırladık. Otelimizin alt katı da altı kişilik odalar şeklinde işçilere ayrıldı. Geceliğine 500 ruble (17 dolar) alıyoruz. Bu çok makul bir rakam. Duş, çamaşır makinesi ve diğer hizmetler de var. Registre kolaylığı da artı. Kahvaltı da aynı şekilde kişi başı 100 ruble. Bu fiyatlara evinde gibi kalınabiliyor” şeklinde konuştu.
  Özellikle fuar için gelen Türk işadamlarının çok cazip kalabileceği bir otelleri olduğunu ifade eden Tamalov, “Biz burada kendilerine her türlü desteği veriyoruz. Yalnızlık çekmezler.” dedi.

  Kaynak : http://www.haber3.com//surgunde-dogan-ahiska-turku-moskovada-otel-acti-ozel-1194989h.htm#ixzz1mWjFWlW4

Yorumlar

0 yorum

Köşe Yazısı

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de makale yazın, yayınlayalım.
Yeni Makale Yaz