AHISKA TÜRKLERİ 4. SÜRGÜNÜ YAŞIYOR

 • Ahıska Türkleri Dünyanın Neresinde       

  Uluslararası Politikaların Dünya’ya Yansıması ve gecen 70 Yıl. (14 Kasım 1944) Lütfen okurlarımızdan dikkatle, sabırla okuması ve analiz etmesini isterim. Düşüncelerimi sizlerle paylaşırken bazı hususlara ve vicdan frekanslarına değinmek isterim. Dostlarım, ben 40 yıllık ömrümü de 6 ülkede yaşamak zorunda kaldım. (Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya ve Türkiye'mde)

               Daha dün gibi hatırlıyorum 25.05.1989 Kuvasay ve 03.06.1989 Özbekistan Fergana olaylarını. Çocuktuk, daha yeni büyüme çağına giriyorduk, Ahıska Türklerinin gencecik fidanlarının hallerini düşünün. Bugün Orta doğu coğrafyasında yaşananların aynısı yaşandı; göç, sürgün, psikolojik korku.  Yaşanan  trajediler bu milletimizin duygu dünyasında  ağır bir travmaya neden olmuştur. Neden yazıyorum bunları dikkatinizi şuraya çekmek istiyorum. Bu gün orta doğuda yaşananları bizler son çeyrek asırda yaşadık.

   Evet tam 25 yıl içerisinde neler yaşandı bir hatırlayalım. Özbekistan Fergana, Azerbaycan Karabağ, Doğu Türkistan, Kuzey Kafkasya, (Çeçenistan İnguş), Ahıska, Irak – İran, Tunus, Mısır, Suriye, Libya, Filistin, Gazze ve Myanmar. Yani bu coğrafyada yaşayanlar acaba kimlerdir, neden hep bu toplumların yaşadıkları alanlarda huzursuzluk ve kan akıtılıyor. Zaaf noktamız nedir, kapitalizm gerçekten mi gözlerimizden görmeyi ve vicdanımızla analiz etmeyi alıkoymuş.

  Son 1000 yıl içerisinde destanlar yazdı bu coğrafya. Yakın tarihimizi incelersek, Çanakkale ve  Kurtuluş Savaşı bir örnektir bizlere.Bu yıl İstanbul'umuzun  561. fetih yıl dönümünü coşkuyla andık. Fatihin Fethi Ruhuyla yetişen ve yeşeren evlatlara sesleniyorum; Müslüman ve Türk  milletlerinin  etrafı zalim  devletlerce  zulüm çemberine alınmıştır. Bu zalim devletlerin zulüm örneklerini yukarıdaki isimlerini zikredilmiş İslam coğrafyalarında görmekteyiz.

             17 yıllık Türkiye hayatımda bir çok yaşananlara şahidiz, bir deyim vardır Rusça da; (Я могуотрицать, что я видел и слышал, но я немогусказать, что я недумал) Türkçesi; Ben ne gördüm nede duydum diyebilirim, fakat düşünmedim diyemem. Çünkü görüldü ve duyuldu ise, beyni sağlam olan hatırlamıyorum deme şansı yoktur.

           Şimdi dikkat ederseniz Osmanlı Devletinin  devamı olan Türkiye'miz, son yıllarda büyük bir zorlu süreçlerden geçiyor. Atılan her adımın ve yaşanan her sürecin farkındayız. İnsanlarımız ve milletimiz bir çok şeyi görüyor ve anlıyor.

           Sizlerin de bildiği üzere Ahıska Türkleri 186 yıl içerisinde (1828-2014) Osmanlı'nın, Çar Rusya’sına yenik düşmesiyle Ana vatanlarından kopmuşlardır.(1827-1829). Osmanlı Devleti (1893-1915) de tekrar İstiklal mücadelesi verir fakat Ahıska  yine Türkiye'mizin sınırları dışında kalmıştır. 1921 Moskova anlaşması ile dönemin yöneticileri tarafından oluşturulan komisyonla (Rıza Nur, Yusuf Kemal, Bekir Sami ve Ali Fuat gibi Millet vekilleri Moskova’ya hareket eder, oradaki 16 Mart 1921 anlaşmasını imzalanır. Sonuç değişmez Eski Çar Rusya'sı sınırları içinde olan  Ahıska toprakları sırasıyla önce SSCB ve şimdi Gürcistan sınırları içinde kalmıştır. Ahıskalı Türklere  70 yıl Anavatana giriş yasaklanır.

           Ahıskalıların dramı sovyet döneminde ayrı bir drama dönüşür. 2. Dünya savaşı esnasında (14-15 Kasım 1944) 86.000 can Orta Asya’ya sürgün edilirler ve 1989 kadar o bölgelerde yaşam mücadelesi verirler. Tam 45 yıl sonra bir kez daha bir oyun Fergana'da sergilenir.  (03.06.1989) Yaşadıkları yerlerde duman, dümen, doz, gaz ve toz bulutları tütmektedir. Mahşeri bir ortamda ikinci sürgün yaşanır. Yüzlerce ahıska Türkü ölür ve 110.000 Ahıska Türkü bir kez daha yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalır.Hayatta kalanlarımız tekrar beklet böl ve parçala stratejileri ile karşıkarşıyadırlar. Dünyanın 3 kıtasına ve 10 dan fazla ülkesine yerleşmek durunda olan Ahıskalı Türklerin kaderi ile oynayanların ve bu insanları öldürenlerin, durumlarına suskun ve sessiz kalanların,  tarih önünde suça ortak olduklarının bilinmesi gerekmektedir.

           2004-2005 yıllarında Rusya’dan yaklaşık 20.000 Ahıska Türkleri ABD’nin çeşitli eyaletlerine göç etmek durumu ile karşı karşıya kaldılar. 14.11.2013 de Amerika’ya ziyaretimiz oldu. Sovyet dönemi İTARTAS Özbekistan temsilcisi ve son dönemlerde ABD’ye göç eden araştırmacı gazetecinin konuştuklarını bizzat tercüme ettim. (Ahıska Türkleri kanal 7 yörünge programı) Bu güne kadar bilinmeyenleri tespit ve temin ettik)

           Sayıları 9.000 yakın Ahıska Türkleri aileleri bu gün Ukrayna’ya misafir olarak yerleştirildiler. Orada Sovyet yöneticileri ve Politbüro dediğimiz karar mercileri Vatanınıza döneceksiniz vaadi ile geçici yaşam ve yerleşim imkanları sağladılar. 25 yıldır Vatanlarına dönemeyen ailelerimiz Ukrayna Rusya krizinden dolayı dördüncü kez “Sürgün ve Göçle” karşı karşıyalar.

  Gebze’den ve Türkiye’den bizleri yöneten veye yönetmeye çalışan dernek başkanlarımızın yöneticilik ve kucaklayıcılık vasıfları olması şart. Vatandaşlarımızla bilgi transferi içerisinde olunması, İnsanların Vatanlarını elde edebilmek için nasıl mücadele ettikleri Türkiye'mizde bellidir. Ahıska Vatanımızın unutulmaması için, her kesimin kolektif ve üretken beyinler içerisinde, uluslararası proje halinde olmasını temenni ediyorum.  

  Aziz AZİZ

  Gebze Ahıska Türkleri Sivil Toplum Kuruluşu Yön Kurulu Başkanı.

Yorumlar

0 yorum

Köşe Yazısı

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de makale yazın, yayınlayalım.
Yeni Makale Yaz