Bir Öneri

 • Değerli Hemşehrilerimiz, Prof. Dr. Murat Dikmengil ile bugün çok sıcak bir telefon görüşmesi yaptık.

   

  Eve dönüs konusunda neler yapılabileceği, kişilere nasıl ulaşılacağını konuştuk.

   

  İki öneri şekillendirdik. Eğer önderlerimiz de uygun görürlerse takdirlerine arz ederiz.

  1- Ahıska'ya dönüş konsunda kitleyi bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için en fazla bir sayfa olarak hazırlanacak bir basın bildirisi.

   

  Bunu basınla ve internet ortamında binlerce kişiyle paylaşabiliriz. (Bu görev verildiği taktirde bunu üstlenmeye hazırız)

   

  2- Dostumuz Prof. Dr. Bingur Sonmez'den -Sarıkamış Grubu Için Gerçekleştirdiği- esinlendiğimiz, her yıl Ahıska'da, aynı tarihte dünyadaki tüm Ahıskalıların buluşacağı bunun yanı sıra Türkiye, Azerbaycan ve  Gürcistan ile tüm Türk topluluklarının davet edileceği GELENEKSEL AHISKA ŞENLİĞİ etkinlikleri düzenlenebilir.

   

  Basın ve ilgili kurumlar da bu şenliğe davet edilerek tüm dünyaya tanıtım yapılabilir.

   

  Saygılarımızla arz olunur
  Dr. Hamit Hancı
  hamithanci@gmail.com

   


   

  Başta Ahıska vatanını savunanlar olmak üzere böyle bir tartışma grubu kurarak mücadeleyi sürdürenlere teşekkür ederek birkaç görüşümü paylaşacağım.

   

  Eminim Gürcistan'ın içinde bulunduğu siyasal ve ekonomik koşulları biliyorsunuzdur. Siyasal olarak kendisini yoğun bir düşman tehdidi altında hisseden ve belki de bu sebeple ırkçı bir politika izleyen bir Gürcistan ile karşı karşıyayız. İçeride güvenilir bir toplum yaratmak için Gürcü olmayan nüfusu azaltmak ya da eritmek istiyorlar. Ahıskalıları Türk olarak istemiyorlar. Konuştuğum bir Gürcü siyaset bilimci profesör "Ahıskalılar Türk iseler Türkiyeye gitsinler. Gürcü iseler neden Ahıska diye diretiyorlar, bizim gösterdiğimiz yerlere yerleşsinler" demişti. Bu kafadalar.

   

  İkincisi Gürcistan'ın ekonomik durumu çok kötü ve Ahıska da virane durumda. Ahıskalıları Ahıskaya yerleştirelim ama onları orada nasıl tutacağız, ne yiyip, ne içecekler. Halen Ahıskada yaşayan Gürcüler bile Ardahan Kars ve Türkiyenin diğer yerlerinde çalışmaya geliyorlar. Ahıska dernekleri ve devletimizin Ahıskayı şenlendirmesi gerekir. Alt yapı (yol, su...) ve ev yapmak gerek. Oraya yerleşenlere iş bulmak lazım. Ahıskalıları sadece tarım ve köylülüğe de mahkum etmemek lazım.

   

  Ahıskalıların vatanlarına yerleşmesi şart ama bu Ahıskalılar için yeni bir macera demek. Bu maceraya onlara destek ve güven vermeden gönderemeyiz.


  Bir başka sorun da Ahıskanın jeopolitiğidir. Ahıska tarihte uğruna en çok savaş yapılan şehirlerin başında gelir. Uluslararası bir durum ortaya çıkmaktadır. Bölgeyle ilgili birçok devlet orayla ilgilidir.

   

  İzninizle Ahıska jeopolitiği ile ilgili bir yazımı dikkatinize sunmak istiyorum.

  http://www.egitisim.gen.tr/site/arsiv/64-sayi28/573-kafkas-jeopolitigi-ve-ahiska-2.html

   

  Selam ve saygılarımla.

  İkram Çınar 
  Eğitişim Dergisi Yöneticisi

Köşe Yazısı

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de makale yazın, yayınlayalım.
Yeni Makale Yaz