Ahıskalı Öğrencilere Amerikan Kancası

 • Elinizi kolunuzu çekin bizden!

   

  Rusya'nın Krasnodar bölgesinde yaşayan Ahıska Türklerine büyük yanlışlık yaptırarak Amerika’ya göç etmelerini sağlayan, 13 bin kişiyi vatansız, bayraksız bıraktıran ve millet özlemiyle yaşamaya mecbur bırakan dernek başkanları ve önderleri, yaptığı yanlışlar yetmemiş gibi şimdi de Türkiye’de Ahıskalı Öğrenciler arasında toplantılar gerçekleştirerek Amerikan propagandası yapıyorlar. Gençlerimizi yanlış yollara yönlendirmeyin, bu çocuklar sürgünde doğmuş, vatan özlemiyle yaşamış, vatan ve bayrak sevdalısı Türk gençleridir.

   

  2004 yılında Rusya'nın Krasnodar bölgesinde zor durumda kalan Ahıska Türk ailelerinin bir kısmı Amerika’ya göç etmek zorunda kaldılar... Diyorum; çünkü gerçekten gidecek başka yerleri yoktu. Ellerindeki süresi bitmiş eski Sovyet pasaportları geçersiz, yeni pasaportu da Rus Devleti vermemiş. Federasyonu temsilen Krasnodar bölgesinde bu insanlar arasında toplantılar yaptık, fotoğraflar çektik.

   

  Türkiye’de her görüştüğümüz yerde Türk Devleti büyüklerine Kranodar bölgesindeki Ahıskalıların sorunlarını gündeme getirdik. 1000’e yakın dilekçe toplayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduk; ama siz dernek başkanları ve önderler nedendir bilemiyoruz Türkiye’ye göçe sıcak bakmadınız. Türkiye’ye veya Ahıska’ya göç etmekten çekindiniz, zorluklardan korktunuz ve Amerika’ya Ahıskalıların göç etmesine neden oldunuz.

   

  Kimlikleri olmayan (pasaport süreleri biten) ailelerin Amerika’ya göçünü kınayamıyoruz. Çünkü mecburiyetten dolayı göç ettiler. Diğer bir kısımda Rus vatandaşı olan zengin Ahıskalı aileler bu zenginlikleriyle birlikte, pasaportsuz aileler ile Türkiye’ye gelmek varken Amerika’ya göç etmeyi tercih ettiler. Halbuki bu paralar ile Türkiye’de veya Ahıska’da evler alıp işyerleri açabilirlerdi ama yapmadılar, tercihlerini Dünyanın en Büyük Devletine göç etmekten yana kullandılar. Daha kolay bir yol seçtiler.

   

  Yüzde kaçının Rus kimliği vardı, yoktu söylemem mümkün değildir ama toplam 13 bine yakın insan Amerikan vatandaşı olma aşamasındadırlar. Fakat bu göçün arkası gelmedi. Amerika’ya göç durduruldu. Aileler yakın akrabalarından, oğlu babasından, bacısı kardeşinden ayrıldı ve bir daha görüşebilme imkanı olmayacaktır.

   

  Şuanda Amerika’da Ahıskalılar 2’ye bölünmüş durumdalar: bir tarafta günde 12-14 saat çalışarak ancak kira parası ve taksit ödemeye mecbur bırakılmış aileler çoğunluktadır, adaptasyon sorunu ve daha önemlisi vatansız, topraksız ve bayraksız Amerika'nın arka sokaklarında yoksul semtlerde yaşam mücadelesi veriyorlar iken; diğer çok az kısımda Rus kimliği olan zenginlerimiz ev, araba satın aldılar yaşam standartları normalin üzerindedir. Fakat onlarında vatanları, toprakları ve bayrakları yoktur. Böylelikle her iki kısımda mutsuz ve gelecekten umutsuzlar...

   

  Sözüm kendilerini Amerika’ya göç eden Ahıskalıların temsilcileri ilan eden başkanlarına ve önderlerinedir...


  Yaptığınız yanlışlar yetmemiş gibi bugünlerde Türkiye’ye gelerek, gençler arasında ve Ahıskalı öğrenciler ile toplantılar yapıyorsunuz ve gençlerimize Amerikan sevdasını aşılamak istiyorsunuz. Son 1 ay içerisinde Amerika’dan gelen İslam Sahbandarov’un kimi temsil ettiğini ve kim tarafından gönderildiğini henüz bilmediğimiz için birşey diyemiyoruz.

   

  Bu arkadaş Türkiye’de birkaç dernek başkanı ile görüşmüş, birileri tarafından çok olumsuz bilgiler almış, neredeyse dernekleri aynı kefene sokarak aleyhinde yalan yanlış konuşmalar yapmıştır.

   

  12/06/2010 tarihinde de Amerika’dan telefon ile beni arıyarak aynı yanlış kelimeleri ifade etmiştir. Ankara-Bursa ve Eskişehir’de Ahıskalı öğrenciler arasında toplantı yaparak Türkiye’deki Ahıskalıların durumlarının iyi olmadığından, eğitim alma imkanlarının bulunmadığını söyleyerek, Amerika’daki Ahıskalıların yaşam standartlarını yüksek olduğunu belirtmiştir. Eğitim almak isteyen öğrencileri Amerika’ya davet ederek, buradaki öğrencilere Amerika tarafından burslar bağlanacağını iddia etmiştir.

   

  Ahıskalı öğrenci temsilcilerini de maaşa bağlayarak onları kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmek istiyor. Bu paraları sen nereden alacaksın, nasıl temin edeceksin sorusuna da; Amerika'daki Ahıskalılardan toplayacağını belirtiyor.

   

  ASU (Ahıskalı Öğrenciler Birliği), birkaç senedir öğrenciler arasında tam olarak ne faaliyet yaptığı belli olmayan, senede bir Ahıskalı öğrencileri bir araya toplayarak 3 günlük yarışma, turistik gezi ve öğrenciler arasında piknikler gerçekleştiriyor. ASU hiçbir kurum ve kuruluş tarafından denetlenmeyen ve hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan sözde bir birliktir.

  Gelir-gider bilanço defteri bile yoktur. Böyle bir kuruluşun Amerika’dan gelecek yardımları nasıl teslim alacağı ve dağıtacağı belli değildir. Bu konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyet’i Devleti ve yetkili bakanlıkların ilgileneceğine inanıyorum.

   

  Biz Ahıskalıları ilgilendiren asıl konu Amerika'daki dernek başkanları ve önderlere söyleyeceğimizdir: Lütfen Ahıskalı öğrencilerden elinizi kolunuzu çekin. Benim Ahıskalım açta yaşadı, sürgün ve soykırımlara karşı hep ayakta kaldı, şerefini ve namusunu korudu, Ahıska ve Türkiye özlemi ile yaşadı. Bugünlerde hem Türkiye hem de Ahıska topraklarına dönüş yolu açılmış iken gençlerin içinde Amerikan propagandası yapmanızı kınıyoruz.

   

  Okumak isteyen Ahıskalı öğrencilere Türkiye Cumhuriyeti Devleti her zaman sahip çıkmıştır ve bundan sonrada sahip çıkacağına eminiz. Para-pul ile gerçek Ahıskalıları satın alamazsınız! Ahıskalı gençler hiçbir zaman Ahıska topraklarına ve Türkiye vatanına ihanet edipte Amerika’yı tercih etmez.

   

  AHISKALILARIN KUTULUŞ YOLU AMERİKA'YA GÖÇ ETMEK DEĞİLDİR! GERÇEK AHISKALI VATANSIZ, BAYRAKSIZ VE MİLLETSİZ ASLA VE ASLA YAŞAYAMAZ, MUTLU OLAMAZ!!!

Köşe Yazısı

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de makale yazın, yayınlayalım.
Yeni Makale Yaz