Mikail İbrahimoğlu 502 haber

İlgili Haberler

Ahıska Türkleri'nin dönüş hayali yarım kaldı

Gürcistan, Avrupa'ya yükümlülüğünü yerine getirmek için sürgün edilenlere geri dönüş hakkı tanıdı; ama şartlar anavatana dönüşü zorlaştırıyor.

Azerbaycan, Rusya ve Orta Asya'ya sürülen Ahıska Türkleri'nin Gürcistan'a geri dönüşü, sadece Gürcistan hükümeti için bir öncelik değil, aynı zamanda 1999'da üyesi olduğu Avrupa Konseyi'ne karşı yerine getirmek zorunda olduğu bir görev...

Stalin döneminde evlerinden sürülen 100 binden fazla Ahıska Türkü'nün bugün sürgündeki sayısı en az 400 bini buldu..

Gürcistan hükümeti tarafından geri dönüşleri için verilen süre geçen yıl resmen sona erdi. Ancak, bir zamanlar evleri olan topraklarda artık çoğunlukla etnik Ermenilerin yaşıyor olması ve Gürcü yönetimin bir huzursuzluğu önlemek adına Ahıska Türkleri'ni ülkenin farklı bölgelerine yerleştirme kararı, geri dönüşler önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Ahıska Türkleri, ana vatanları Cavahet bölgesine, evlerine ve topraklarına dönmek istiyor. Geri dönüşler için verilen iki yıllık süre Temmuz 2010'da sona ermesine rağmen, Gürcistan hükümeti, Avrupa Azınlık Sorunları (ECMI) Merkezi'ne sadece 5 bin 841 başvuru yapıldığını bildirdi. Bu rakam sadece 9 bin 350 kişi demek.. Kültürlerinin ve dillerinin kaybolma tehlikesi altında olduğunu belirten Ahıska Türkleri, geri dönüş önündeki en büyük engellerden birinin de Gürcistan hükümeti tarafından talep edilen belgelerin çokluğu ve başvuruların cevaplanmasının uzun sürmesi..

Kimlik kartlarında "Gürcü-Hristiyan" yazılması şartı da birçok Müslüman Ahıska Türkü'nü sürgünde yaşamayı seçmeye yöneltmiş.

VATANDAŞLIK SORUNU

Yıllarca sürgünde vatandaşlık alma, iş bulma gibi sorunlar yaşayan bu halk, ana vatanlarına döndüklerinde de "mülteciler" olarak adlandırılmak istemiyor, kimlik belgelerinin verilmesini istiyor. 
İki yıl önce Gürcistan vatandaşlığı için başvuru yapanların çoğu hala bir cevap bekliyor. Vatandaşlıkları olmadan, sağlık hizmetleri gibi temel hizmetlere erişimleri mümkün değil...

Ahıska ya da Misket Türkü diye bilinen toplumun akıbeti, uzun zamandır Gürcistan'da siyasi bir kavganın odağında...

Gürcistan hükümeti, Stalin döneminde evlerinden yurtlarından sürülen onbinlerce Ahıska Türkü'ne geri dönüş hakkı verdi, ancak muhalefetin de tepkileri yüzünden geri dönmek isteyenlere herhangi bir maddi destek sağlanmadı.

"MİSKET TÜRKÜ"

Ahıska ve çevresine, bölgede bulunan Rusların verdiği coğrafî isim olan Mesketya, bölge halkına da Mesketler.. Ahıska Türkleri Rusça'da ve kısmen İngilizce'de bu isimle anılmaya devam ediyor. 
Gürcü Sovyet lideri Stalin tarafından mallarına, mülklerine el konularak sürgüne gönderilen halklardan biri olan Ahıska Türkleri, zorlu yolculukta büyük kayıplar verdi. Sağ kalanlar önce Sovyetler ve Orta Asya topraklarına, ardından Türkiye de dahil, dünyanın 4 köşesine dağıldı.

Gürcistan, Avrupa Konseyine girerken verdiği söz gereği sürgüne gönderilmiş olan Ahıska Türklerine geri dönüş hakkı tanıdı. Ancak ellerinden alınan malları ve toprakları ile ilgili bir iyileştirme girişiminde bulunulmadı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Yorumlar

1 yorum
  • Burhan ÖZKOŞAR
    Burhan ÖZKOŞAR Bu haber Almanya kaynaklı uluslararası bir kuruluş olan ECMI'nin penceresinden verilmiştir. Oysaki biz bu haberleri DATÜB adına defalarca verdik. Bizim adımız Ahıska Türküdür. Ne Misket, Ne Mesket ne de başka bir ad... Bu haberin kaynağı...  dahafazla
    17 Ocak 2012

Ahıska Haber

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de haber yazın, yayınlayalım.
Yeni Haber Yaz