Mikail İbrahimoğlu 503 haber

İlgili Haberler

Ahıska Türkü vatana dönmeli

Ahıska Türklerinin vatana dönüşü için 2 yıl çaba sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi başta olmak üzere diğer kurumların da çabalarını artırmanın önemine değindi.

Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanı ve AKPM Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Ahıska Türklerinin köylerini ziyaret ederek, Gürcistan'ın Ahıska bölgesine dönüşçağrısı yaptı.

Çavuşoğlu, İstanbul milletvekili Özlem Türköne, Polonyalı parlamenter Tadeusz Iwinski ve İspanyol parlamenter Pedro Agramunt ile birlikte Kırgızistan'ın başkent Bişkek civarındaki Ahıska Türklerinin yaşadığı Stepnoye, Novo-Pavlovka, Keneşve Dmitrivka köylerini ziyaret etti.

Heyet, ziyaret çerçevesinde Bişkek;te, Tarım ve Su İşleri Bakanı İskenderbek Aydaraliyev, Çuy Eyalet Valisi Bolotkan Kumarov ve Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Janıl Tümenbayeva ile, Ahıska Türklerinin sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu görüştü.

Bişkek ziyareti çerçevesinde heyete Bişkek Büyükelçisi Serpil Alpman, Büyükelçiliği İkinci Katibi Berk Ece, Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Murafaddin Sakimov ve TİKA Bişkek Koordinatörü Dr. Bekir Demir eşlik etti

Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyleri ziyaret amacının, Ahıska Türklerinin durumunu yerinde incelemek, yaşadıkları sıkıntı ve sorunları tespit ederek, bu ülkedeki yöneticilerle sorunların çözümü için katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Ahıska Türklerinin vatana dönüşü için 2 yıl çaba sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, uluslararası kamuoyunun dikkatini bu konuya çekerek Avrupa Konseyi başta olmak üzere diğer kurumların da çabalarını artırmanın önemine değindi.

Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin vatanı Gürcistan;ın Ahıska bölgesine dönüşü için Avrupa Konseyinin Göç ve Mülteci Komisyonu nezdindeki faaliyetler ve alınan kararlar çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti;nin yapabilecekleri konusunda da buradaki Ahıskalıları bilgilendirdiklerini ifade etti.

Ahıskalılara Ahıska;ya dönüşü için başvuru yapmaları çağrısında bulunduklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Yıllardır vatan hasretiyle yanan Ahıskalıların vatana dönme arzusu var. Fakat, dönmek istemeyen de var. Orta Asya;da imkanlar ve destek sağlamaya devam ederseniz burada kalmak isteyenler de var. Gürcistan ile ilgili tereddütleri bulunuyor. Ayrıca, Rusya?Gürcistan savaşı dolayısıyla orada güvenliğin olmadığını düşünenler var. Türkiye;ye gelmek isteyenler de var. Biz de, bu konularda bakışaçımızı anlattık" dedi.

-"TÜRKİYE HER KONUDA DESTEK OLACAK"-

Türkiye;nin, Türkiye dışında yaşayan soydaşlara yaptığı yardımı Ahıska Türklerine de yapacağını kaydeden Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin dönmeleri halinde her konuda destek olacakları konusunda taahhüde girdiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin yaşadıkları köylerini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, ?Gürcistan 1999 yılında Avrupa Konseyine üye olurken Ahıska Türklerini geri getirme taahhüdünde bulundu. Buna göre, Gürcistan 2001 yılında yasayı kabul edecek ve 2011 yılında geri dönüşü tamamlayacaktı. Ancak, Gürcistan bu yasayı çıkarmamak için direndi. Türkiye hükümetinin ısrarları üzerine Gürcistan yasayı kabul etti. Şimdi ise başvuru süresinin uzatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye hükümeti bu konuda çok işyaptı ve yapıyor. Gürcistan;a yük olmasın diye Ahıska Türklerinin Ahıska'ya dönmeleri halinde Türk hükümetinin neleri yapabileceğini anlatıyoruz" dedi.

Türkiye ve Avrupa Konseyinin dünyada yaşayan Ahıska Türklerinin durumunu yakından takip ettiğini, Ahıska;nın tekrar yurt haline getirilmesi için her Ahıskalı Türk'e görev ve sorumluluk düştüğünü ifade eden Çavuşoğlu, ?Dönüşkonusunda zorlama olmayacak. Kararı siz alacaksınız. Biz Türkiye;ye gitmek istiyoruz diyorsanız, Türkiye;ye zaten gidebilirsiniz. Türkiye;de zaten Ahıskalı kardeşlerimiz yaşıyor ve çalışıyor. Mesela Türkiye;ye gitmek değil. O işin kolay tarafıdır. Mesela vatanı geri alabilmektir. Ahıska;ya dönebilmek" dedi.

Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarına, soydaşlarına ve kardeşlerine sahip çıkmanın Türkiye'nin temel politikalarından biri olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin artık çok güçlü bir devlet olduğunu, ayrım yapmadan o ülkenin işbirliği içinde desteğini ve yardımını sağladığını belirtti.

Gürcistan;ın Ahıska bölgesinde dönüşiçin mutlaka en kısa zamanda başvuruda bulunma çağrısında bulunan Çavuşoğlu, ?Gitmeseniz bile başvurunuzu yapın. Bizim sizden bu konuda ricamız var. Bu hak ileride kullanılır. Siz endişelenmeyin. Türkiye her zaman yanınızda olacak" dedi.

Çavuşoğlu, dünyada yaşayan Türk soydaşlarını Türkiye;ye getirme çabasında olmadığını ifade ederek, soydaşların yaşadıkları ülkelerde güçlü olmaları için onlara destek verdiklerini ve Türkiye;nin bunu istediğini anımsattı. Çavuşoğlu, Ahıska Türklerine seslenerek, Türkiye;ye gelmek isteyenlere kapılarının her zaman açık olduğunu hatırlattı.

-"DÖNÜŞ İÇİN BAŞVURU YAPIN"-

AKPM üyesi ve İstanbul Milletvekili Özlem Türköne de konuşmasında, Ahıska Türklerinin vatanına dönüşünün Avrupa Konseyinin denetiminde olduğunu ve Türkiye;nin bu konuda büyük destek verdiğini söyledi.

Azerbaycan ve Rusya;nın Krasnodar bölgesinden Ahıska;ya dönüşün başladığını anımsatan Türköne, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan;dan Ahıska Türklerinin başvuru yapmalarını istediklerini ifade etti.

Türköne, Ahıskalıların yarım asır içinde üçüncü göç yapmalarının çok zor olacağının farkında olduklarını belirterek, ?Bir Ahıska var. Orada kalan şeyler var. Oradan talep ettiğiniz haklar var. Bu hakları alabilmenizin bir yolu var. O da geri dönüşyapabilmeniz için başvuru yapmanızdır. Başvuru yapmazsanız, 10-15 yıl sonra atalarınızdan kalanını nasıl talep edeceksiniz" diye konuştu.

AKPM üyesi Polonyalı Parlamenter Tadeusz Iwınski ise Kırgızistan;a Ahıska Türklerinin durumunu daha iyi analiz etmek için geldiklerini hatırlatarak, Ahıska Türkleri için yeni bir dönem başladığını kaydetti.

?Ahıska bölgesine dönüşünüz için başvuru yapmanız gerekiyor. Bu imkanı iyi değerlendirin. Gürcistan her an kapılarını kapatabilir. Onlar başvurularını yapmadı diye yasayı geri çekebilir" diyen Iwinski, Gürcistan;a dönüşkonusunda her türlü desteği Türkiye;den, standartların korunması konusunda Avrupa Konseyinden destek beklenmesi gerektiğini söyledi.

İsponyol Parlamenter Pedro Agramunt da Avrupa Konseyinin faaliyetleri konusunda bilgi verdi. Agramunt, Avrupa Konseyinin Ahıska Türklerinin tarihte karşı karşıya kaldığı adaletsizliğin farkında olduğunu ifade etti.

Agramunt, Ahıskalıların 1944 ve 1989 yılındaki sürgününü çok iyi hatırladıklarını kaydederek, ?Sizlere destek olmak için, fikirlerinizi dinlemek, acınızı uluslararası kamuoyuna duyurmak ve çeşitli hükümetlere tavsiyelerde bulunmak için buraya geldik" dedi.

23-26 Haziranda, AKPM üyeleri ile Kırgızistan ve Kazakistan Dernek Başkanları, Ahıska Türklerinin vatana geri dönüşsürecini görüşmek için Fransa;nın Strasburg kentinde bir araya gelecek.

Kırgızistan;da Ahıska Türkleri başkent Bişkek olmak üzere Çuy, Calalad ve Oşeyaletlerinde yaşıyor. Ülkede yaklaşık 40 bin Ahıska Türkü var. Bunların dörtte birinin pasaportunda Azeri yazıyor.

Dünyada halen, 600 bine yakın Ahıska Türkü yaşıyor.

Kaynak : Haber Aktuel

Yorumlar

0 yorum

Ahıska Haber

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de haber yazın, yayınlayalım.
Yeni Haber Yaz