Mikail İbrahimoğlu 503 haber

İlgili Haberler

Ahıska Türkleri'nin Tedavi Çilesi

TÜRKİYE'de oturma izniyle yaşayan fakat çalışma izni verilmeyen 4 bin 950 Ahıskalı Türk, hastanelere ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) olan borçlarlarıyla mücadele ediyor.

Sürgüne Uğramış Ahıska Türkleri'nin Haklarını Koruma Derneği Başkanı Paşa Alihan, 5 yıl boyunca çalışma izni verilmeyen Ahıska Türkleri'nin 10 bin TL'ye varan tedavi ve SGK borçlarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Kimse çalışma izni olmayana iş vermiyor. Bu sorun aşılmazsa Mayıs ayında SGK İl Müdürlüğü önüne yürüyeceğiz" dedi.

Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan'dan ana vatanları olarak gördükleri Türkiye'ye gelen Ahıska Türkleri'nin oturma izinlerine 2003 yılından bu yana 'Bu belge çalışma izni vermez' damgası vurulmaya başlandı. Damga nedeniyle işe giremeyen Ahıska Türkleri hastanelerde 'turist' olarak sağlık hizmeti alıyor. 1 yılı dolduranlar ise SGK'ya başvurarak Genel Sağlık Sigortasından yararlanabiliyor.

"ÇALIŞMA İZNİ YOK AMA SİGORTA PARASI İSTENİYOR"

Sürgüne Uğramış Ahıska Türkleri'nin Haklarını Koruma Derneği'nin 2012'de yaptığı tespitlere göre, Türkiye'ye göç eden 70 bine yakın Ahıska Türkü'nden 4 bin 950'si, oturma izniyle yaşıyor. Bunlara  5 yıl boyunca kimliklerini alana kadar çalışma izni verilmediğini belirten Dernek Başkanı Paşa Alihan, şöyle dedi:

"1992-2003 yılları arasında Ahıska Türkleri'nin Türkiye'ye Kabul Kanunu'na göre gelen herkes oturma izni ve çalışma hakkına sahipti. 2003'ten sonra oturma izin belgelerine 'çalışma izni verilmez' diye damga basmaya başladılar. 5 yıl boyunca çalışma izni olmayan bu insanlar ya turist olarak hastanelerde yüksek fiyatlara tedavi ediliyor ya da Genel Sağlık Sigortası'na tabi tutuluyor. 1 yıl sonra SGK'ya müracaat ederek her ay isteğe bağlı olarak prim ödemeleri gerekiyor. 5 yıl boyunca çalışma izni verilmeyen bu insanlar yemek mi alacak sigorta parası mı ödeyecek? Bu sorunun çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşeceğiz. Çözüm olmazsa SGK İl binasına yürüyeveğiz."

Oturma izni olan Ahıska Türkleri'nin yüzde 80'inin SGK'ya borçlu olduğunu belirten Alihan, bu yüzden hastaneye gidemeyen ve çocuklarını tedavi ettirmekte zorlananlar  olduğunu kaydetti. Alihan, hastaneye gittiğinde "Primlerini ödememişsin" yanıtı alan Ahıska Türklerinin yıllardan bu yana kimlik beklediğini vurguladı.

Kaynak: AHISKALIALR

Yorumlar

0 yorum

Ahıska Haber

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de haber yazın, yayınlayalım.
Yeni Haber Yaz