Mikail İbrahimoğlu 503 haber

İlgili Haberler

Birleşmiş Milletler gibi okul

Denizli'nin Honaz ilçesindeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu, çeşitli ülkelerden göç eden Ahıska Türkleri, Yunanistan ve Bulgaristan'dan göç eden ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü bir okul.

Honaz'a yerleşen Ahıska Türklerinin eğitime büyük önem verdiğini belirten Okul Müdürü Tatarca, öğrencilerin de bu bilinçle hareket ettiklerini ve okulda çok başarılı olduklarını ifade etti. Çocukların spor, müzik ve diğer sosyal alanlarda başarılı olduğunu, Rusça'yı ve İngilizce'yi bildiklerini, okuldaki diğer çocuklara bu konuda önderlik yaptıklarını dile getirdi.Bu öğrencilerin yaz aylarında Pamukkale'de Rusya'dan gelen turistlere tercümanlık yaptığına işaret eden Tatarca, çocukların okula kolay uyum sağladıklarını kaydetti. Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Özbekistan'da doğan çocukların okuduğu okul, Honaz'da ''BirleşmişMilletler gibi okul'' diye anılıyor. Okul Müdürü Ramazan Tatarca, AA muhabirine yaptığı açıklamada Honaz ilçesinin aldığı göçler nedeniyle birçok devletten çocukların okullarında eğitim gördüğünü belirterek, 650 öğrenciden 150'sinin başka ülkelerde doğduktan sonra Honaz'a geldiğini belirtti.

Öğrencilerin okula çabuk uyum sağladığını dile getiren Tatarca, şöyle dedi:

''Okulumuzda, Yunanistan ve Bulgaristan'dan göç eden muhacir ailelerin çocuklarıyla, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Özbekistan ve Gürcistan'dan göç edenlerin çocukları okuyor. Uzun yıllar önce Ahıska Türkleri Türkiye'ye göç edince Honaz'a gönderilmişler. Şimdi onların akrabaları da Honaz'a geliyor. Biz bu durumdan memnunuz. Çocuklar arasında hiçbir sorun yaşanmıyor. Cumhuriyet'in ilk yıllarında Bulgaristan ve Yunanistan'dan Türkiye'ye göç ederek Honaz'a yerleşen ailelerin torunları da okulumuzda eğitim görüyor.''

Ailesiyle 2001'de Gürcistan'dan göç eden Fatma Ahidov, Türkiye'de ve Honaz'da olmaktan dolayı mutlu olduğunu, okula başladığında arkadaşlarından hep yardım gördüğünü, güzel arkadaşlıklar edindiğini söyledi.

Azerbaycan'dan göç eden Abdullah Deverov, 2006'da Honaz'a geldiklerini belirterek, ''Burada akrabalarımız olduğu için annem babam göç etti. Okulumu çok seviyorum. Bazen Azerbaycan'ı özlüyorum ama, burada olmaktan dolayı mutluyum'' dedi.

Ukraynalı Safiye Ayyıldız, geldiklerinde kendilerine çok iyi davranıldığını, bundan dolayı Türkiye'yi çok sevdiğini belirterek, bu sevgisini dile getiren şiirler yazdığını ifade etti.

Kaynak : Samanyolu Haber

Yorumlar

0 yorum

Ahıska Haber

Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili siz de haber yazın, yayınlayalım.
Yeni Haber Yaz